Wielkanocne rekordy

28 mar Wielkanocne rekordy

Święta Wielkanocne to także czas wyzwań (nie tylko dla żołądka!). Co roku na świecie podejmuje się próby bicia przeróżnych rekordów, część wielkanocnych wpisów do Księgi Rekordów Guinnessa znajduje się lub miały miejsce w Polsce.

Największego czekoladowego zajączka wielkanocnego udało się zrobić firmie Senac-RS z Brazylii. Rekordzista ważył 3,850 tony. Poprzedni rekord (2010r)w tej samej kategorii należał do firmy Duracell – 3 tony. Przy okazji króliczych ciekawostek, największy żywy królik Darius pochodzi z Belgii. Jego właścicielką jest Annette Edwards. Królik ma 129 cm długości. Rekord ustanowił w kwietniu 2010 roku. Najdłuższe uszy królika mierzą 79 centymetrów, nazywa się Nipper’s Geronimo i należy do państwa Nipperów z Kalifornii.

Największe na świecie jajko czekoladowe waży 7 200 kg i miało szerokość 19,6 m. Ogromne czekoladowe jajko powstało w Toskanii, we Włoszech. Z kolei na aukcji w Londynie zanotowano rekord na najdroższe jajko z czekolady. Kosztowało ponad 35 tysięcy złotych. Za tak wysoką ceną jajka stoi między innymi złoto w postaci jadalnych listków, a także kunszt jednego z najbardziej prestiżowych artystów z włoskiej pracowni czekolady  Amedei. Największe kurze jajko zniosła chińska kura w Heilongjiang Province. Miało 9,2 cm długości oraz 6,3 cm szerokości, a ważyło dokładnie 201 gramów. Z kolei największe jajko zniesione przez ptaka w ogóle należało do szwedzkiego strusia i ważyło 2,589 kg. Rekord Guinessa na największą pisankę pobito w 2008 roku w Portugalii. Największe na świecie malowane jajo miało wysokość 14,79 metra i średnicę 8,4 metra.

Wielkanocnych rekordów nie trzeba szukać aż tak daleko. W Nowym Tomyślu około 60 km od Poznania na środku rynku od 2006 roku stoi największy na świecie kosz z wikliny. Został wypleciony z około 12 ton wikliny, przez 50 plecionkarzy, który pracowali nad nim 3 dni. Ma prawie 20 metrów długości! Koszykarze pobili swój własny rekord. Poprzedni również należał do Nowego Tomyśla. Pierwszy gigantyczny kosz został stworzony w 2000 roku z „zaledwie” 8 ton wikliny. Oba rekordy zostały wpisane do Księgi Rekordów Guinnessa. Szkoda, że nikt nie obliczył, ile zmieściłby pisanek. Największa na świecie kolekcja pisanek znajduje się w Wielkanocnym  Muzeum Pisanki w Ciechanowcu. Muzeum  powstało dzięki Irenie Stasiewicz-Jasiukowej, która ofiarowała swoje zbiory ponad 1500 pisanek do Muzeum Rolnictwa im. ks. K. Kluka. Pisanki pochodzą z różnych zakątków świata m.in. z Japonii, Kenii, Brazylii czy Palestyny. Największa pisanka w Polsce stanęła na rynku w Lądku Zdroju 28 marca 2015 roku. Miała 3 i pół metra wysokości i ważyła blisko 100 kg! Jajo zostało wykonane i zaprojektowane w pracowni koło Gorzowa Wielkopolskiego. Wzór na jajku został stworzony przez lądeckich artystów, jednak malowaniem zajęli się sami mieszkańcy.

 

Źródło: Guiness World Records