Książki do podróżowania

24 sie Książki do podróżowania

Lato powoli się kończy, jedni już zapomnieli o wakacjach, inni dopiero je planują, a jeszcze inni – myślą o nich przez cały rok. Książki, które opisują różne miejsca, to doskonały sposób, aby przenieść się w inną część świata nie ruszając się z ulubionego fotela. Dzieci uwielbiają takie “wycieczki”!

 

f53466b7b32b30a691c7e15dc3963cc1Aleksandra i Daniel Mizielińscy, “Mapy. Obrazkowa podróż po lądach, morzach i kulturach świata”, Wydawnictwo Dwie Siostry

Książka już od kilku lat zachwyca dzieci i ich rodziców. Oprócz tego, co na mapie być powinno (kontury, nazwy itp.), znajdziemy tu wiele ważnych informacji, ciekawostek – większość przedstawiona jest za pomocą prostych obrazków, które dzieci doskonale zapamiętują. Skąd pochodzi autor “Kopciuszka” (i to nie jest Walt Disney ;)? Czy dzik żyje na pustyni? “Mapy” to naprawdę fajny przewodnik, a jego format (37 x 27,2 cm) sprawia, że w jednej chwili spokojnie może przeglądać go kilka osób, każda może zwrócić uwagę na co innego.

W sprzedaży dostępna jest także inna pozycja tych autorów. “Mapownik, czyli praktyczny kurs mazania po mapach” zajmuje dzieci na długie godziny (także w podróży). Mogą kolorować, dorysowywać, rozwiązywać zagadki… Na pewno nie będą się nudzić.

z18908541Q,-Przewodniki-dla-mlodych-podroznikow--autorstwa-Ma

Seria “Przewodniki dla młodych podróżników” autorstwa Marty Spingardi, Wydawnictwa Turystycznego ExpressMap pomoże odkryć tajemnice kilku europejskich miast (Londynu, Paryża i Rzymu), zabierze nas także do Krakowa. Ciekawostki, zabawne opisy, interesujące obrazki – to wszystko sprawia, że nawet nie wiemy, kiedy obce miejsce zaczynamy traktować jak własne podwórko.

 

Seria “Oto jest…” z tekstem i ilustracjami Miroslava Šaška to kolejny zbiór miejskich przewodników. Z tymi książkami wybierzemy się w podróż po Nowym Jorku, Paryżu, Rzymie i Londynie. Obrazki są z innej epoki? Tak! Podbiły świat w latach 60. i zachwycają dziś – małych i dużych czytelników. W tej serii tekst jest (wartościowym) dodatkiem, główną rolę grają tu właśnie ilustracje.

phpThumb_generated_thumbnail

 

“Kropka pe el. Przewodnik po Polsce dla dzieci” tekst: Andrzej Paulukiewicz, ilustracje: Dominik Cymer, Rafał Szczepaniak. Niesamowicie barwne obrazki, mnóstwo ciekawostek i informacji praktycznych. Dowiemy się, co, gdzie, jak i za ile. W dzisiejszych czasach wszystko można znaleźć w sieci, ale czasem warto mieć wszystko w jednym miejscu. Warto poznać nasz kraj, zanim zaczniemy odkrywać świat.

Zatrzymajmy się jeszcze chwilę w Polsce. Seria “To mój kraj” Jowity Sielskiej to wspaniałe kompendium wiedzy o naszym kraju. Podzielona w kategorie tematyczne, m.in. architektura, miasta, pozwoli lepiej poznać otaczające nas miejsca. “To mój kraj” możne być pomocą dla rodziców, którzy chcieliby podzielić się z maluchami rzetelną wiedzą, a starszym dzieciom może się przydać na lekcjach przyrody czy geografii.

 

A może wybierzecie się w podróż z sympatycznym misiem? Dzieciom na pewno się spodoba! Marc Boutavant stworzył Mukiego, a teraz razem zabierają nas na wycieczkę. “Muki w podróży dookoła świata” to doskonale zilustrowana opowieść o różnorodności. Muki odwiedza wiele kontynentów i krajów, w każdym z nich poznaje nowych przyjaciół, którzy pomagają mu poznać i zrozumieć lokalne zwyczaje. Tak, nie mylicie się – Mukiego znacie z telewizji. Ale zanim trafił na mały ekran, zachwycał w książkach – i chociaż animowane podróże też wciągają, my wolimy towarzyszyć misiowi w eskapadzie na kartkach książki.

A może spojrzeć na otaczający nas świat z innej perspektywy? Nie patrzeć na zabytki, ciekawostki historyczne, a na ludzi? “Europowieści” Marcina Fabiańskiego to książka o narodowych stereotypach. Zabawnie opisane historie zostaną w głowie na dłużej od mądrych, “podręcznikowych”, opisów. Chcecie wiedzieć więcej? Oto, co o książce napisał wydawca: Kto jest największym Austriakiem w historii, Mozart czy Arnold Schwarzenegger? A jak smakuje Pippi Langstrump z miodem, dżemem i wiórkami kokosowymi? Co przytrafiło się Benjaminowi, kibicowi Manchesteru United, który przedkładał podwójne kieszonkowe nad kolor klubowego szalika? Czy patrzenie w ogień może być równie fascynujące co mecz Juventusu z Romą? O tym, a także o wielu innych, mniej lub bardziej poważnych sprawach, które dotyczą dzieci  we wszystkich krajach Europy. Zabawna książka o narodowych stereotypach i ich przezwyciężaniu, bez “dętej mowy” i frazesów. Dowiesz się, co kto lubi, kto jest kto i w dodatku gdzie

ksiazeczka-wycieczka-po-miastach-i-miasteczkach-b-iext35245126

 

“Książeczka-wycieczka po miastach i miasteczkach” Elizy Piotrowskiej to nietypowy przewodnik po Polsce. Co go odróżnia od innych? Wiersze! Rymowane opowiastki na pewno zostaną w głowach na dłużej, może sprawią też, że dzieci (i ich opiekunowie) zechcą stworzyć własne kompozycje?

 

 

 

Macie swoje ulubione książki do “podróżowania”?

mbg.