z dzieckiem na basenie

15 kw. z dzieckiem na basenie

 

Jeszcze kilka lat temu było nie do pomyślenia, a teraz oferty oswajania z wodą i  nauki pływania  dla  niemowląt  są na porządku dziennym. Wiele obiektów sportowych  dostosowało warunki  do profesjonalnych zajęć dla najmłodszych. Mimo, że taki kurs nie należy do najtańszych to warto skorzystać, bo nie sposób wyliczyć jego dobroczynnego wpływu na rozwój dzieci. Nie dość, że uspakaja dziecko, to pływanie wraz z rodzicem, zacieśnia więzi między najbliższymi. Stymuluje ogólny rozwój układu ruchu, bardzo pozytywnie oddziałuje na kręgosłup, jest doskonałym  treningiem mięśni i stawów. Ponadto ruch w wodzie bardzo dobrze wpływa na rozwój zarówno fizyczny,  jak i psychiczny. Dostarcza nowych bodźców, których maluszek nie doznaje „na lądzie”, stymuluje rozwój zmysłów. Środowisko wodne pozytywnie wpływa na układ krążeniowo-oddechowy, lepiej rozwija układ mięśniowy oraz hartuje organizm.

Wiadomo, że pierwsza wizyta na basenie będzie czym nowym, dla rodzica i dla dziecka, dlatego powinno się na nią dobrze przygotować.  Dobrze jest odwiedzić pediatrę, aby się upewnić, czy nie ma żadnych przeciwwskazań do takiej formy spędzania czasu. Konieczne jest zaopatrzenie się w odpowiednie basenowe pieluszki, które są wymogiem na każdej pływalni dla dzieci do 3-ego roku życia. Następnie poszukiwanie odpowiedniego basenu. Musi być on odpowiednio przystosowany do użytkowania przez najmłodsze dzieci. Bardzo ważna jest temperatura wody, która powinna wynosić 37 stopni dla dzieci 2-3 miesięcznych oraz 32-34 stopnie dla dzieci troszkę starszych – 5-6 miesięcy.

A kiedy zacząć naukę pływania ?  Im wcześniej tym lepiej,  specjaliści radzą  już w drugim miesiącu życia. Dziecko pamięta okres życia płodowego, posiada odruchy typowe dla płodu, który przecież przez cały okres ciąży przebywało w otoczeniu płynów. Można powiedzieć, że przez 9 miesięcy  woda  była jego domem. Do tego instynktownie wie, że nie należy otwierać ust podczas pływania, bo może to powodować zachłyśnięcie. Dziecko nauczone pływania już nigdy nie zapomni, jak należy poruszać się w wodzie. Poza tym, daje się łatwo nauczyć odpowiednich ruchów rączkami i nóżkami.  Nauka pływania w tym wieku jest wręcz wskazana ze względu na to, że w późniejszych miesiącach życia, stopniowo zanikają zdolności, które maluch wyniósł z życia w łonie matki. Z wiekiem pojawia się większa ostrożność w kontaktach z wodą, co w pewnym stopniu hamuje proces nauki.